Pekač za picu smo kupile nakon posete Rimu i odlaska na tročasovnu radionicu gde smo učile kako se pravi originalna italijanska pica. Recept koji smo tamo naučile takođe je naveden ovde.
400 stepeni??
U toku radionice, devojka koja nas je učila tajnama italijanskih testenina je pomenula da se pice peku u peći na 400 stepeni. Pitala je da li neko od nas ima takvu peć. Na naše čuđenje, nekoliko polaznika iz Amerike je odgovorilo potvrdno. Za nas ostale, objašnjavala je kako se pica može jednako dobro ispeći u rerni. Ipak, shvatile smo da postupak traje oko 20 minuta po pici i da je to predugo ako imamo goste. U tom slučaju, poslednji bi čekao na picu oko dva sata.
Pekač za picu koji proizvodi Ariete radi upravo na 400 stepeni. Pica je gotova zaista za 4-5 minuta, kako je u reklami navedeno. Rešile smo da probamo…
Kako i gde kupiti pekač za picu
Pekač košta oko 120 evra i dosta ga je teško naći. Poručivale smo sa nekoliko sajtova, jer su nam se, odmah po slanju porudžbine, prodavci javljali i govorili da ga ipak nemaju u ponudi. Pogrešno smo zaključile da mnogo ljudi shvata njegovu vrednost i da se pekači brzo rasprodaju. Istina je da prodavnice imaju svega nekoliko ovih aparata na lageru jer kupci, kao i mi nekada, smatraju da je ovaj pekač potpuno nepotreban i da je rerna sasvim dovoljna za pečenje pice.
Kada smo konačno došle do svog aparata, shvatile smo kolika bi šteta bila imati tako dobar recept za testo bez odgovarajućeg pekača. Ovaj pekač je u potpunosti ispunio naša očekivanja i koristimo ga vrlo često.
Kako izgleda i kako se koristi ovaj aparat?
U uputstvu je navedeno da se aparat može koristiti i za drugu hranu – za testenine, podgrevanje i pečenje mesa itd. Ipak, to nismo probale, tako da ćemo opisati svoja iskustva vezana za pripremanje pice u njemu.
Pekač ima kamenu ploču na dnu i otvoren grejač sa gornje strane. Nakon uključivanja, veoma brzo se zagreje, pa već nakon desetak minuta postiže najvišu temperaturu i spreman je za pečenje.
Na gornjoj strani se nalaze dva dugmeta – jednim regulišete temperaturu, a drugim vreme pečenja. Nakon što definisano vreme istekne, čuće se signal, ali grejači se neće isključiti, tako da morate paziti da pica ne pregori.
Uz pekač idu dve drvene lopatice koje znatno olakšavaju prenošenje spremne pice do pekača. Lopatice su napravljene od veoma tanke šperploče i treba ih pažljivo koristiti i čistiti. Nakon kvašenja prilikom pranja često se iskrive i saviju, ali mogu se ispraviti pažljivim stavljanjem pod teži sud ili sl.
Održavanje aparata
Održavanje aparata može biti komplikovano, naročito ako želite da svaki put izgleda kao nov. Ako se prolije sadržaj pice na kamenu ploču ili ako dođe do prskanja, pomučićete se da ga očistite. Naravno, voda ne sme ući u uređaj, pa čišćenje oko grejača zahteva spretnost i strpljenje. Kamena ploča, naravno, nikad neće biti tako lepa i čista kao prilikom kupovine. Ipak, moguće je postići prilično dobre rezultate čišćenjem mekanim krpama i neabrazivnim pastama. Pored toga, fleke neće uticati na ukus narednih pica i neće dimiti, tako da mi svoj aparat detaljno čistimo tek nakon 3 ili 4 korišćenja.
Zaključak
Po našem mišljenju, aparat je izuzetno kvalitetan. Ono što je najvažnije, često se koristi (ne spada u one koje kupte i zaboravite da postoje) i rezultat njegovog rada je odličan. Gotova pica zaista liči na picu iz peći u najboljim restoranima.
Ako bismo morale da nađemo zamerku, to bi bila činjenica da je čišćenje prilično teško, ali smo svesne da nije moguće mnogo drugačije. Sve ostalo je baš kako je opisano u uputstvu.
Naša ocena: