Čokolada sa medom

image_printŠtampaj

Kao što smo pomenule na Početnoj strani, recept za čokoladu sa medom, tj. bez šećera, je razlog zbog kojeg je nastala “Kecelja”.

Ako vam nisu potrebna detaljna uputstva, idite direktno na recept klikom na donje dugme:

Šta je potrebno za savršenu čokoladu sa medom?

Naš recept za čokoladu sa medom uključuje sledeće sastojke:

1. kakao puter

2. kakao prah

3. med

Pored toga, potrebno je pripremiti posude za otapanje na pari, termometar za hranu i silikonske kalupe.

 

Izbor silikonskih kalupa je ogroman!

Kakao puter se može naći u prodavnicama zdrave hrane, ali je prilično skup bez obzira na proizvođača i da li je organski ili ne. Međutim, moguće je naći ga u rinfuz pakovanjima na internetu mnogo jeftinije, bez bilo kakve razlike u kvalitetu. 

Za one koji nisu ranije videli kako ovaj puter izgleda, možemo reći da u čvrstom stanju neodoljivo podseća na dečiji sapun. Čak je iste, bledo žute boje.

 

Kakao puter pre otapanja

Za med je bitno da ne bude u frižideru, već na sobnoj temperaturi, tečan.

Količina sastojaka će zavisiti od vašeg ukusa, ali bitno je da sa medom ne preterujete, jer će se čokolada teže stegnuti. Najbolje rezultate smo dobili sa bagremovim medom, što svakako nije pravilo – nekada je i livadski bio sasvim dobar za čokoladu. 

Po našem receptu, na 100g kakao putera ide 60g kakao praha i 1-2 kašike meda. Ako vam to nije dovoljno slatko, možete nekim dodacima koje ćete staviti u čokoladu pre stezanja promeniti ukus. 

Finalne pripreme

Ono što je najbitnije pomenuti na samom početku je da u pripremi čokolade sa medom ni kap vode ne sme dospeti u smesu. Ovo posebno naglašavamo jer se kakao puter otapa na pari, pa je mogućnost da voda zaluta gde ne treba prilično velika. Ako se to desi, ukratko – ništa od čokolade. Voda neće dozvoliti da se čokolada lepo stvrdne i lomi, pa ćemo smesu moći da iskoristimo samo kao preliv ili punjenje za kolače i praline.

Silikonske kalupe možete poručiti preko interneta, ali ćete brzo shvatiti da se isti takvi prodaju u kineskim radnjama i da su oni koje ste poručili zapravo kineski. Za početak predlažem da kupite kalupe za najobičnije table čokolade. Ako to savladate, možda ćete želeti da pređete na kalupe za kućice od čokolade, ili one sa životinjama, novogodišnjim ukrasima i sl. Izbor je, u tom slučaju, ogroman!

Termometri za hranu postoje u vrlo jednostavnoj i jeftinoj varijanti i sasvim su dovoljni za eksperimentisanje sa čokoladom. Nije potrebno (bar u početku) ulagati u skupe, infracrvene termometre. Dovoljan će biti najobičniji uređaj sa iglom i malim displejom. Naravno, desiće se da vas izda, da prestane da radi kad je najpotrebniji, ali svi kućni aparati su nas ponekad iznenadili, zar ne?

Ne verujte da je nemoguće!

Čokolada sa medom se veoma teško može naći u ponudi, čak i kod najvećih proizvođača. Ovo stoga što med otežava održavanje čvrste forme čokolade jer i sam sadrži vodu. Zato ćete često na internetu naći mišljenje da je nemoguće imati tablu čokolade sa medom koja će prilikom lomljenja pući umesto da se savije. 

To i nije baš tačno. Možda neće biti čvrsta kao industrijska čokolada, ali moguće je postići čvrstinu koja opstaje na sobnoj temperaturi bez topljenja. Bićete ponosni na postignut rezultat, poželećete da odnesete čokoladu prijateljima na poklon, pa je bitno da čokolada ne bude čvrsta samo u frižideru ili frizu. 

Pored toga, ukus čokolade se najbolje oseti kada je na sobnoj temperaturi, a ovu čokoladu možete čuvati u špajzu ili ormanu prilično dugo. No, toliko je ukusna da je vrlo mala šansa da će dugo čuvanje biti moguće, a videćete da je postupak pripreme vrlo jednostavan.

Počinjemo da pravimo svoju čokoladu sa medom!

Ovde ćemo dati uputstva za crnu čokoladu. Mlečna i bela se prave sa mlekom u prahu koje, koliko god da je usitnjeno, ostaje u teksturi čokolade. Zato se oseća kao sitan pesak pod zubima, pa ih pripremamo samo kada su osnova za punjenje za praline.

Počinjemo od kakao putera. U donji sud sipamo vodu, tako da je dno gornjeg suda ne dotakne. Takođe je bitno da voda ne vri, već da bude dovoljno vruća da topi kakao puter polako.

Kakao puter počinje da se otapa

Kada se puter potpuno otopi, skidamo gornji sud, a donji ostavljamo na ringli – biće nam opet potreban.

Otopljeni kakao puter

U otopljeni kakao puter dodajemo kakao prah i energično mešamo, dogod se potpuno ne rastopi u otopljenom puteru. Tada možete izmeriti temperaturu smese. Verovatno će biti 48-50 stepeni, što je dobro. 

Sada počinjemo postupak koji se zove “temperovanje” čokolade, koji se primenjuje i na kupovnoj čokoladi ako želimo da joj očuvamo čvrstinu nakon otapanja. Naš sledeći cilj će biti da temperaturu spustimo na ispod 40 stepeni i dodamo med tad, kako ne bi izgubio svojstva na previsokoj temperaturi.

I med se mora potpuno rastopiti u čokoladi. Potrebno je nastaviti energično mešenje, dogod ne vidimo da je masa potpuno ujednačena.

Smesa je gotova, sad počinje temperovanje!

Sada je potrebno spustiti temperaturu na 28-29 stepeni. Možemo staviti ispod suda u kojem mešamo drugi sud sa hladnom vodom, opet dobro pazeći da ni kap vode ne uđe u smesu. Sve vreme ćemo mešati i pratiti temperaturu, pazeći da ne padne ispod ciljnih 28.

Na kraju, vraćamo sud na prvi sa (još uvek) zagrejanom vodom, sa ciljem da dođemo do 32 stepena, što je kraj celog postupka pripremanja.

Dakle, nije teško – 48 – 28 – 32.

Sipanje čokolade u kalupe

Kada postignemo 32, prvo što treba da uradimo je da krpom dobro obrišemo dno i strane suda u kojem je smesa, kako ni kap ne bi zalutala u kalupe.

Kalupe možemo poređati na poslužavnik ili dasku za sečenje, radi lakšeg pomeranja.

Čokoladu možemo sipati u kalupe direktno iz suda, ili presuti u špric-kesu, manji bokal ili sl. ako želimo preciznije punjenje kalupa.

Kada napunimo kalupe, poslužavnik (ili dasku) lagano tresnemo nekoliko puta, kako bi izašao vazduh koji se možda zadržao ispod smese.

Čokolada sa medom sipana u silikonske kalupe

Zatim posipamo po čokoladi dodatke koje želimo – naš favorit je tucana kafa, ali su ovacije doživele i čokolade sa izdrobljenim kikirikijem, čili papričicom, izmrvljenim lešnicima ili drugim orašastim plodovima.

Čokolade sa medom sa dodatim lešnicima i pistaćima

Budite maštoviti. Probajte, pa ako vam se nešto baš ne svidi, možete ponovo otopiti čokoladu, procediti je i odraditi ceo postupak temperovanja iznova, zatim opet naliti smesu u kalupe i probati nešto novo.

Table čokolade sa medom

Recept za čokoladu sa medom:

 

Potrebno je:

1. 100g kakao putera

2. 60g kakao praha

3. 1-2 kašike meda

4. silikonski kalupi

5. termometar za hranu

6. dodaci po ukusu (izdrobljen lešnik, kikiriki ili drugi orašasti plodovi; samlevena čili paprika; izdrobljena zrna kafe; so; suvo voće; korica limuna ili narandže itd.

Postupak

Kalupe poređati na poslužavnik, dasku za sečenje ili sl. radi lakšeg korišćenja i prenošenja.

Na pari potpuno otopiti kakao puter i skloniti sud u kojem je puter sa pare. Paziti da ni u jednom momentu voda ne dospe u smesu. Dodati kakao prah i energično mešati dok se masa u potpunosti ne ujednači. Temperatura smese bi trebalo da je 48-50 stepeni. 

Stalnim mešanjem spustiti temperaturu smese na 28 stepeni. Moguće je ispod suda staviti drugi sa hladnom vodom radi bržeg hlađenja. Takođe je moguće presuti smesu u drugi sud, gde će hlađenje takođe biti brže.

Kada temperatura smese padne na 28 stepeni, sud vratiti na prvi gde je još voda još uvek vruća, i podići temperaturu smese na 32 uz stalno mešanje.

Dobro obrisati dno i spoljne stranice suda u kojem je smesa, kako voda ne bi dospela u kalupe.

Razliti smesu u kalupe i podlogu nekoliko puta pažljivo tresnuti o sto kako bi vazduh koji se eventualno zadržao izašao iz kalupa.

Posuti dodatke po ukusu i ostaviti smesu preko noći. Izvaditi iz kalupa i uživati!

Gotova čokolada sa medom koju su neki već počeli da jedu