Majonez za rusku salatu
Nije novost da je ruska salata onoliko ukusna koliko je ukusan majonez koji povezuje sastojke. Ovaj recept dolazi iz Bosne iz druge polovine 20. veka i nasleđuje se u našoj porodici kroz generacije.
Ako vam je postupak poznat, idite odmah na recept klikom na donje dugme.
Idi na recept
U vreme kada je ulje bilo vrlo teško nabaviti, domaćice su se najviše plašile da će im se majonez “probrcnuti”, što znači da neće postati gust već će, bez obzira na dužinu mućenja mikserom, smesa ostati tečna. Tada su, gotovo fanatično, pazile da svi sastojci budu iste temperature, pa su čak i metlice miksera stavljale u frižider, zajedno sa jajima, uljem i senfom.
Možda nije neophodna tolika predostrožnost, ali je svakako važno da jaja budu sasvim ohlađena. Jedan put kada nam se majonez “probrcnuo” je bio taj kada smo ga pravile sa žunamcima koja su još uvek bila mlaka. Smesa je završila u wc šolji.
Ono što je najvažnije za uspešnu pripremu majoneza je vrlo lagano dodavanje ulja, svaki put tek malo više od nekoliko kapi, sve dok ne budete sigurni da smesa postaje gusta i dobija izgled majoneza. Tada možete nastaviti sa dodavanjem mnogo većih količina ulja, bez straha da će doći do problema.
Recept za majonez:
Potrebno je:
1. četiri kuvana žumanca (belanca ćete naseckati za rusku salatu)
2. četiri sirova žumanca
3. četiri kašičice senfa
4. četiri kašičice šećera
5. pola kašičice soli
6. jedan litar ulja
7. sok 1-2 limuna
Ohlađena kuvana žumanca protisnuti kroz cediljku.
Dodati sirova žumanca, senf, šećer i so i dobro umutiti.
Ulje se u početku dodaje u smesu uz stalno mućenje mikserom veoma polako. Mikser muti sve vreme i dodajemo nekoliko kapi ulja.
Kada ga sjedinimo sa masom, ponovo dodajemo nekoliko kapi. Tako sve dok ne budemo uvereni da majonez dobija čvrstu formu. Tada možemo dodavati i veće količine ulja, ali do kraja ćemo ulje dodavati malo po malo, nikako sve odjednom.
Kada je smesa gotova, dodajemo sok limuna i dobro izmešamo mikserom.