Biftek

Biftek spada u jela koja se pripremaju najlakše i najjednostavnije, a gosti kada ga probaju najčešće ostanu bez teksta. Većina naših gostiju nikad nije ni pokušala da ga pripremi, smatrajući da je za to potrebno veliko iskustvo. Veruju i da se vrlo lako može pogrešiti što, imajući u vidu visoku cenu bifteka u mesarama, uopšte ne bi bilo poželjno.

Međutim, pokazaćemo da ta predrasuda zaista nije osnovana i da je potrebno primeniti svega nekoliko koraka kako bi rezultat bio fenomenalan.

Marinada

Jedan dan pre nego što ćemo ga poslužiti, stavljamo ga u marinadu koja ne treba da bude pretrpana sastojcima. Biftek nije meso koje treba mnogo začinjavati, već što bolje očuvati njegov jedinstven ukus i teksturu. Zato se naša marinada sastoji samo od maslinovog ulja, bibera u zrnu i grančica ruzmarina.

Najbitnije je ne soliti u ovoj fazi. Kako je biftek izuzetno kvalitetno i mekano meso, ne smemo dozvoliti da ga so isuši i da bude tvrd i žilav.

U marinadu stavljamo ili ceo komad bifteka ili isečene šnicle, ne tanje od 2cm. Meso u marinadi, u plehu ili zip-lok kesi, stavljamo u frižider. Po potrebi, tokom mariniranja možemo meso prevrnuti nekoliko puta.

Dužina pečenja bifteka

Meso služimo tako da bude toplo prilikom serviranja. Kako je priprema veoma kratka, neće biti potrebno mnogo vremena, mada sve zavisi od količine mesa i iz koliko puta ćemo sve meso ispeći.

Dužina pečenja zavisi od ukusa, ali naše mišljenje je da dobro pečen biftek (“well done”) nije najsrećnije rešenje. Tada on podseća na bilo koji drugi komad mesa, čak ume da bude tvrd i u tom slučaju izgubiće sve izuzetne osobine koje inače ima.

Počinjemo!

Na zagrejan tiganj stavljamo nekoliko čenova belog luka, komadić putera i ruzmarin, i ne stavljamo meso dok se puter potpuno ne otopi.


Potrebno je da tiganj bude potpuno zagrejan na visoku temperaturu i tek onda stavljamo šnicle, bez pretrpavanja tiganja. Solimo gornju stranu tek tada. 

Mi šnicle pečemo oko 2 minuta sa svake strane, pri čemu drugu stranu solimo kad okrenemo šniclu. Naravno, ako presečemo šniclu radi provere kakvo je stanje u sredini i učini nam se da treba još malo ispeći, vratimo ih na još minut-dva sa obe strane. To sve zavisi od ukusa i mora se odlučivati na licu mesta.

Završni detalji

Ispečene šnicle ređamo na pleh. U međuvremenu ugrejemo rernu na 200 stepeni. Kada sve šnicle ispečemo i poređamo, pleh stavimo u rernu samo na jedan minut. 

Izvadimo pleh i biftek je gotov.

Prilozi

Uz biftek najčešće napravimo i sos čiji sastav zavisi od toga šta imamo u kući. Najčešće izmešamo istopljeni puter, pavlaku za kuvanje i majonez. Zavisno od ukusa naših gostiju dodamo brusnice, biber u zrnu, sitno iseckane listiće ruzmarina itd.

Kao prilog nam najbolje prolazi pire krompir, ali gosti se ne bune ni ako pripremimo pečeni krompir, pomfrit, pirinač ili drugi prilog.