Phillips-ov aparat za testenine

Ovaj aparat svakako nije čest u domaćinstvima. Pored brojnih proizvođača čije gotove testenine od najrazličitijih vrsta brašna, sa jajima ili bez, sa raznovrsnim aromama itd. možemo naći u prodavnicama, čini se da je nepotreban. Međutim, za ljubitelje pasta, lazanja, grisina, rezanaca i drugih proizvoda od brašna možemo reći da je jedini razlog zašto ovaj aparat ne mora biti u njihovoj kuhinji visoka cena. I baš ništa drugo.

Prethodni pokušaj

Pre Philips-ovog aparata, kupile smo malo ozbiljniji aparat za ručno pravljenje testenina. Koštao je oko 100 evra, a pomoću njega je bilo moguće napraviti makarone, fuzile, špagete, bukatine i mini makarone.

Sve bi to bilo divno i sasvim dovoljno da nije preteško. Rad sa ovim aparatom zahteva ozbiljno jake mišiće i dosta vremena. Na kraju se pokazalo da ne služi svrsi – koristile smo ga retko, znajući da treba izdvojiti preko sat samo za pripremu testenine.

Zašto smo ipak kupile ovaj aparat?

U prvi mah smo smatrale da nam Philips-ov aparat ne treba. “Nismo mi pogon za rezance” – govorile smo. Činilo se da je ipak preterivanje ideja da se izdvoji oko 300 evra da bismo imale gotove testenine za desetak minuta. I to bez mnogo muke, jer mašina radi sve. Samo se sipaju sastojci i ona sama umesi testo i izbaci oblike kroz disk. To nama nije potrebno.

Spletom raznih okolnosti, nakon što smo se složile da bi ovaj aparat bio višak u kući, on se ipak našao u našem domu i definitivno spada u aparate koje koristimo najviše.

Ako retko pravite paste, ovde možete prekinuti čitanje jer ovaj aparat nije za vas. U suprotnom – idemo dalje.

Kako izgleda ovaj aparat i za šta je tačno previđen?

Aparat dolazi sa deset diskova, što je više nego dovoljno za ispunjavanje različitih želja ukućana. Na sreću (ili nažalost, ako gledamo finansijsku stranu priče), otkrile smo i italijanski sajt Pastidea koji prodaje diskove sa stotinama dodatnih oblika za testenine. Ovi diskovi prilično brzo stižu u Srbiju i predviđeni su baš za Philips-ov uređaj, pa se naš broj diskova popeo na blizu trideset (sa povremenim naletima želje da taj broj dodatno uvećamo).

Kako radi Philips-ov aparat za testenine?

Philips-ov “pasta maker” pravi dve osnovne vrste testenina – sa jajima ili bez njih. Za osnovni recept, bez vaših ideja u pogledu začina, vrste brašna i sl., uređaj vas vodi kroz postupak pripreme. Kada ga uključite i kada se na displeju pokaže 0.00gr, sipate brašno. Aparat može da radi sa najmanje 200gr a najviše 600gr suvih sastojaka. Ipak, naše iskustvo govori da ne treba prelaziti 550gr, kako masa prilikom mešenja ne bi udarala u poklopac.

Kada sipate brašno i poklopite sud u kojem će se testo mesiti, sam aparat će obračunati koliko tečnosti treba dodati. Uz aparat ćete dobiti mericu sa označenim mililitrima. Kada mešenje počne, polako dodajete tečnost i puštate aparat da radi 3 minuta.

Začudiće vas kako testo izgleda pre nego što testenine počnu da izlaze kroz disk. To ne liči na testo koje bismo umesili za ručnu izradu testenina, već više na naribani parmezan. Poželećete da “ispravite” proračun mašine i dodate još vode, ali u tom slučaju ćete celu smesu sigurno baciti. Sasvim je dobro poslušati šta je aparat rekao, jer će jedino tako testenine izaći iz njega savršene.

Uz aparat dobijate i plastični nožić za sečenje testenina, kao i dve male alatke za čišćenje diskova.

Eksperimenti sa raznim vrstama brašna i dodataka

Aparat omogućava rad sa raznim vrstama brašna, bojenje testenina, isprobavanje najrazličitijih recepata i vrlo je tih u radu. Ono što je još bolje od toga svega jeste da su testenine gotove za desetak minuta. Pored toga, sveže testenine kuvaju mnogo kraće nego one koje kupite u prodavnici.

Vrlo brzo, sami ćete izmišljati recepte i načine za bojenje, dodavati kurkumu kako bi testenine bez jaja bile žute, kakao za rezance u mleku… Umesto vode ćete staviti sok od cvekle kako biste dobili roze špagete, probaćete (u našem slučaju neuspešno) da dobijete plave od plavog kupusa itd. Samo nikad ne treba poremetiti odnos suvih sastojaka i tečnosti, sve drugo je dozvoljeno. Naravno, neke vrste brašna neće “sarađivati”, pa će se sigurno desiti da neki od eksperimenata završi u kanti za đubre. Ipak, to se zaista retko dešava, uglavnom na početku rada sa ovim aparatom. Vrlo brzo ćete naučiti koje brašno mora da se pomeša sa nekim drugim, a koje može da se koristi samostalno, da li vam se više dopadaju testenine sa belim ili integralnim brašnom, gde su jaja potrebna a gde baš ne itd.

Iskustva sa diskovima

Što se tiče diskova, jedino nismo u potpunosti zadovoljne rezultatom koji smo dobile od diskova za 3d oblike. Prilikom sečenja, taj oblik se prilično poremeti. Svi drugi koje smo probale su sasvim ispunili naša očekivanja.

Jedan od najviše korišćenih je onaj za pravljenje grisina, čiji recept takođe možete naći na “Kecelji”, kao i onaj za zvezdice za supu. Testenine napravljene ovim aparatom koje želite da sačuvate za kasnije trebalo bi držati neko vreme na stolu, a zatim u frižideru ili frizu kako se ne bi ubuđale. Ipak, najbolje kod ovog aparate je upravo spremanje svežih testenina koje će se koristiti odmah, kada su ubedljivo najukusnije.

Zaključak

Ako volite paste, ovaj aparat vas neće razočarati. Kada prebolite novac koji ste na njega potrošili, uživaćete svaki put kada ga budete koristili. Ubrzo će i vaši prijatelji dolaziti kod vas sa kesama svog brašna i birati diskove kako bi napravili sveže testenine za sebe.

Na kraju jedan savet – plastični delovi mogu da se peru u mašini, ali retko kad će to biti neophodno. Kad god možete, operite ih ručno kako bi duže trajali. Jedan deo smo polomile kad nam je ispao na pločice u kuhinji, pa smo se obratile ovlašćenom servisu u ulici Milana Rakića. Tamo rade vrlo stručni i ljubazni ljudi spremni da pomognu, ali je bilo potrebno preko 2 meseca da delovi stignu u Srbiju, pa smo imale dugu pauzu u radu našeg ljubimca.

Naša ocena: